Sprzęt do makrofotografii
Makrofotografia to dziedzina fotografii, która pozwala zajrzeć w fascynujący mikrokosmos otaczającego nas świata, ujawniając detale niedostrzegalne gołym okiem. W przypadku fotografii mrówek ta dziedzina staje się niezwykle ekscytującym wyzwaniem, wymagającym specjalistycznego sprzętu, zaawansowanych technik i przede wszystkim cierpliwości. W tym artykule zaprezentuję mój sprzęt do makrofotografii, poruszę tematy związane z obiektywami macro, optyką mikroskopową i techniką focus stacking.
Aparat do makrofotografii
Obiektywy do makrofotografii
Obiektyw najbardziej wpływa na jakość zdjęć makro. Jego wybór nie jest łatwy i zazwyczaj nie kończy się na zakupie jednego obiektywu, gdyż różne obiektywy do makrofotografii mają różne zastosowania. Korzystam z optyki Canona i do swojej pracy wybrałem trzy obiektywy – podstawowym obiektywem jest dla mnie Canon MP-E 65 mm f/2.8 1-5x Macro Photo, który idealnie sprawdza się przy fotografowaniu mrówek, a także wszelkich innych niewielkich stawonogów. Zapewnia zakres powiększeń 1:1 – 5:1 i jest wprost stworzony do tego celu, a jedyna jego wada to spory ciężar 710 g.
Do fotografowania dużych mrówek oraz innych większych stawonogów używam obiektywu Canon EF 100 mm f/2.8L Macro IS USM, który idealnie sprawdza się w domowym studio, a obiektyw Canon EF 180 mm f/3.5L Macro USM jest idealny do fotografowania w plenerze. Jego bardzo duża odległość robocza, skala 1:1 oraz piękne rozmycie tła sprawdzają się tam idealnie. Wszystkie trzy wspomniane obiektywy makro mają możliwość zamontowania mocowania statywowego, co według mnie jest rewelacyjnym rozwiązaniem w plenerze.
Obiektywy mikroskopowe do makrofotografii
Montaż obiektywu mikroskopowego
Automatyczna szyna do makrofotografii
Stolik do ekstremalnej makrofotografii
Mamy już aparat, obiektywy mikroskopowe, szynę makro i co dalej? Trzeba teraz zacząć robić zdjęcia. Aby uprzyjemnić tę czynność, a jednocześnie bardzo usprawnić sobie fotografowanie, opracowałem specjalny stolik do makrofotografii ekstremalnej. Stolik ten umożliwia mi bardzo precyzyjne ustawienie fotografowanego obiektu w dosłownie każdej możliwej osi oraz ustawienie lamp błyskowych czy aparatu w odpowiedniej pozycji. Konstrukcja stolika jest bardzo stabilna i dopracowana pod każdym względem. Kilka lat pracy na maszynach CNC, moje zamiłowanie do majsterkowania i ciągłego ulepszania swoich pomysłów zaowocowało powstaniem maszyny, która bardziej przypomina drukarkę 3D niż urządzenie do robienia zdjęć. To nie pierwszy mój stolik, jaki wykonałem. Zaczynałem od prostej deski z przykręconym mikroskopem, a wersja obecna też nie jest ostateczna, w planach jest bowiem wykonanie kolejnego stolika z wbudowanym zasilaniem i elektronicznym pomiarem fotografowanego obiektu.